Február közepén sor kerül az első betonöntésre a Paks II. projektnél, ami észrevehető lépés lesz az előkészítő szakaszból a tervszerű építkezés szakaszába – jelezte pénteken újságíróknak Jekatyerinburgban Alekszej Lihacsov, az orosz fővállalkozó Roszatom vezérigazgatója. Ez összhangban van azzal, amit Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a minap a magyar parlamentben egy bizottsági meghallgatáson mondott, miszerint január-februárban megtörténhet az első betonöntés az ötös blokk alatt. Ez azért is lényeges fejlemény, mert ekkortól válik hivatalosan is építés alatt állóvá a projekt a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség besorolása szerint.
Újabb mérföldkőhöz érkezett Paks II. építése: augusztusban megérkezett az első nagyberendezés, a zónaolvadék-csapda, amely a legkorszerűbb passzív biztonsági berendezések egyike. A 730 tonnás eszköz az orosz Energotex gyárból igazi nemzetközi logisztikai projekt keretében 42 nap és több mint 4000 kilométer út után jutott el Paksra. A gyártást rendkívül szigorú dokumentációs és engedélyeztetési eljárás előzte meg: a folyamat végén az átadott gyártási dokumentáció jegyzőkönyvekkel, műbizonylatokkal, hőkezelési diagramokkal együtt összesen közel 500 kilogrammot nyomott. A következő nagyberendezés, amelyik elkészül, várhatóan az 5-ös blokk reaktortartálya lesz, mely már az alapanyaggyártási fázisban van a Szentpétervár melletti Kolpinóban. A félkész termék elkészülte után kerül át Volgodonszkba, ahol elnyeri végleges állapotát. Paks II. építéséről szóló cikksorozatunk második részében Bánki Attilával, a Paks II. Zrt. gyártandó és beszerzendő rendszerek, rendszerelemek programelem-felelősével tekintettük át az építkezéshez tartozó berendezések főbb mérföldköveit, a nyomottvizes technológia működését, és a zónaolvadék-csapda műszaki részleteit.
A gazdasági semlegesség egyik pillére az, hogy 2032-re nagyjából önellátó lesz Magyarország az energiafogyasztás terén – rögzítette Orbán Viktor kormányfő a hétvégi kötcsei piknikről megjelent rövid videóban. Meglátásunk szerint ezzel arra utalt, hogy addigra számít a Paks II. projekt befejezésére, amellyel a villamosenergia piacon éves szinten akár nulla százalék közelébe is csökkenhet a nettó importunk; az olaj- és gázellátás terén ugyanis ez nem reális belátható időn belül. Ezekről a témákról, illetve a Paks II. projekt menetrendjéről is részletesen szó lesz a Portfolio október 10-i Energy Investment Forum konferenciáján, amelyen Jákli Gergely, a Paks II. vezérigazgatója is részt vesz.
Egy tervezett rendelkezés az energiaügyi miniszter hozzájárulásával, ellátásbiztonsági okból lehetővé teheti az atomerőmű hűtővízét befogadó Duna-szakasz vízhőmérsékleti korlátozásának túllépését. A paksi teljesítmény visszafogása feszített energiapiaci helyzetekben közvetlen veszélybe sodorhatja a hazai fogyasztók zavartalan kiszolgálását, ezért indokolt lehet a határérték eseti túllépése, ha az ellátás biztonsága érdekében ez elkerülhetetlen – áll az Energiaügyi Minisztérium közleményében.
Szijjártó Péter szerint elfogadhatatlan, hogy az Európai Tanácsban egy jogi kiskaput kihasználva lényegében negligálják a magyar kormány vétóját a lefoglalt orosz vagyoneszközök felhasználása kapcsán. A külgazdasági és külügyminiszter vörös vonalnak nevezte ezt a lépést, egyúttal a paksi bővítés ügyében egy fontos jelzést is tett.
A Paks II. építkezés gigantikus gödrében jártunk a minap, amikor exkluzív nagyinterjút készítettünk paksi irodájában Jákli Gergellyel, a projektcég vezérigazgatójával, és óriási talajszilárdító, illetve egyéb gépeket láttunk. Meg is örökítettük őket, így a most közzétett interjúval párhuzamosan egy különleges képgalériával is jelentkezünk alább.
Most nincs szükségünk az évi 4,5 milliárd köbméter szerződéses mennyiség feletti orosz gázra, amelyet egyébként is teljes egészében Törökország felől hozunk be, így nem érint minket az ukrán tranzit ügye, és csak pletyka a Paks II. projekt 2033-2034-re csúszása – gyakorlatilag ezeket az üzeneteket mondta orosz hírügynökségeknek a minap Oroszországban járt magyar külgazdasági és külügyminiszter.
„Az elért munkatempó és a beszerzési folyamat menete alapján arra számítunk, hogy az ütemtervnek megfelelően 2024. nyarán megkezdődik a talaj kitermelése a terv szerinti szintig, azaz a mínusz 23,8 méteres mélységig” – tisztázta a Portfolio-nak a Paks II. orosz fővállalkozója. Azért kérdeztünk rá a Roszatomnál a gödör mélyítésének megkezdésére és hátterére, mert a múlt heti sajtótájékoztatón erről nem esett szó, mégis beleírta ezt a közleményébe az orosz cég, így azt firtattuk, hogy ezt mire alapozza. Több más kérdést is feltettünk, de ezek válaszára még várni kell.
A két nagytömegű kulcsfontosságú atomerőmű berendezésből az egyik, a zónaolvadék-csapda gyártása már befejeződött Oroszországban, a másik, a reaktortartály gyártása pedig áprilisban kezdődik – jelentette be a mai budapesti tárgyalásai nyomán a Roszatom vezérét fogadva Szijjártó Péter. A külgazdasági és külügyminiszter szerint az első fejlemény mérföldkő, és ugyanígy mérföldkő lesz az is, hogy év végén megtörténik az első betonöntés is a Paks II. telephelyen, amelynek szavai szerint műszaki akadálya nincs, jól haladnak a munkálatok. Ezek alapján megerősítette, hogy a 2030-as évek elején termelésbe állhat a Paks II.
Helyszíni bejárást tartott az Országos Atomenergia Hivatal elnöke és elnökhelyettese az új atomerőművi blokkok beruházási területén – jelezte pénteken a Paks II. Zrt a Facebook-oldalán, illetve az Országos Atomenergia Hivatal egy közleményben.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist csütörtöki adása. A mai műsorban arról volt szó, hogy a héten jelentette be az Európai Tanács a 12. szankciós csomagot Oroszországgal szemben. A döntéshez konszenzusra volt szükség az EU tagállamai mögött, elfogadásához tehát szükség volt a magyar kormány támogatására is. A helyzet furcsasága, hogy a csomag szankciós volta ide vagy oda, az intézkedés nagyon sok olyan akadályt hárított el, melyek útjában állhattak a Paksi atomerőmű oroszok általi bővítésének. A témáról Weinhardt Attilát, a Portfolio makrogazdasági elemzőjét kérdeztük.
Példátlanul konkrét felmentéseket kapott a Paks II. projekt a 12. uniós oroszellenes szankciós csomagban, hiszen összesen tíz helyen nevesítik a beruházást a kivételek között a friss brüsszeli határozatban – szúrta ki a Portfolio. Mivel a Paks II. projekt az egyetlen, az EU területén orosz fővállalkozó részvételével tervezett beruházás, így a tíz helyen történő nevesítéssel számos kulcsfontosságú területen elhárította a magyar kormány az orosz részvételre, az eddig ismert konstrukcióban megvalósításra leselkedő veszélyeket. Ez értelmezésünk szerint azt is jelenti, hogy jöhet a német Siemens Energy vezetésével az irányítástechnikai rendszer, amit egy mai lapinterjú üzenete meg is erősít, jöhet az orosz hátterű nyersanyagok és építőanyagok egész sora a paksi építkezéshez, illetve zavartalanul behajózhat orosz zászló alatt az a hajó, amely Paks II.-nek hoz nukleáris fűtőelemet.
Új paksi projektigazgató lépett hivatalba 2023. november 20-án az orosz fővállalkozó Atomsztrojexport (ASZE) vállalat részéről, miután az eddigi igazgató Alekszandr Merten átadta a projektvezetői megbízatását Vitalij Poljanyinnak, az ASZE alelnökének – derült ki a Roszatom közleményéből. Az új paksi projektigazgató a Belorusz Atomerőmű építési projektigazgatói székéből érkezett Magyarországra.
Orbán Viktor miniszterelnök négy évvel hosszabbította meg saját kormányzására vonatkozó terveit, miközben egy érdekes információt is elejtett Paksi Atomerőművel kapcsolatban – számolt be róla a Telex, a kötcsei rendezvényen tartózkodó résztvevők elmondása alapján.
A Paks II.-höz kapcsolódó, minap kihirdetett új magyar-orosz államközi hitelmegállapodás technikai lebonyolításához van köze annak, hogy a kormány egy friss rendelettel hozzányúlt a gazdasági stabilitásról szóló törvényhez és az Államadósság Kezelő Központ mellett egy új céget is megjelölt, mint adminisztratív lebonyolító – tudta meg a Portfolio.
Elfogadta pénteken az állami Duma azt az orosz kormányelőterjesztést, amely a Paks II. módosított finanszírozási szerződésének részleteit tartalmazta, és ennek az indoklásából derült ki, hogy a Portolio kalkulációival összhangban alig 1 milliárd forint a halasztott fizetési kötelezettsége a Paks II. Zrt.-nek az oroszok felé.
A miniszterelnök jelentette be, megelőző lépéseket tesznek.
A vámok hatással lehetnak a gazdasági növekedésre is.
Még nincs késő, ha hiszel Trump ígéretének.
Ez is egy létező forgatókönyv.
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?